Get Adobe Flash player
#Ilość komentarzy: 150
#Ilość wpisów: 53

elektronika

PLC + HMI – część 2

Nie wiedziałem, że zagadnienia PLC tak mnie wciągną. W miare szybko udało mi się opanować zabawę wyjściami cyfrowymi i trochę mi to nie wystarczało. Z tego powodu zacząłem szukać dodatkowych modułów analogowych. Znalazłem dwa moduły wyjść analogowych, moduł wejść analogowych i moduł wejść analogowych dedykowanych do termoelementów.

czytaj dalej

PLC + HMI – część 1

Chęć odświeżenia i zgłębienia zagadnień programowania sterowników PLC oraz wizualizację procesu na HMI zgromadziłem niezbędne elementy i zbudowałem proste stanowisko treningowe. Na stanowisko składa się panel HMI firmy WEINTEK, model MT508TV. Jest to dość duży, 8 calowy panel dotykowy, ma możliwość wyświetlania 256 kolorów co najważniejsze – dostępne jest do niego darmowe oprogramowanie Easy Builder pozwalające na tworzenie szaty graficznej panela jak i oprogramowywania funkcji poszczególnych przycisków i pól.

Stanowisko treningowe

Stanowisko treningowe

czytaj dalej

Miernik napięcia skutecznego (Urms)

Kolejne urządzenie pomiarowe, opracowane na potrzeby mojej pracy magisterskiej to miernik napięcia skutecznego (Urms). Urządzenie zaprojektowałem w oparciu o układ AD736 – konwerter RMS na DC. Wyjście tego układu połączone jest z przetwornikiem ADC mikrokontrolera ATMEGA8. µC przetwarza pomiar przetwornika A/C i wyświetla wynik na LCD, jednocześnie wysyła wynik przez port szeregowy.

Uruchomiony układ

Uruchomiony układ

czytaj dalej

Oscyloskop DSO138

Testując możliwości aliexpress, zamówiłem oscyloskop DSO138. Czasem potrzebuję podejrzeć niewielkie częstotliwości i świadomy opinii o tym urządzeniu postanowiłem je zakupić. Sama paczka przyszła dobrze zapakowana, w styropianowe pudełeczko. Wewnątrz zabezpieczony LCD i pozostałe elementy układu. Co do jego możliwości nie są powalające, z moich obserwacji wynika, że zakres użytkowy, w którym można zaufać temu wynalazkowi to ok. 100kHz.

Widok zmontowanej płytki

Widok zmontowanej płytki

czytaj dalej

Frezarka CNC DIY cz.10 – zasilacz, chłodziwo

Ostatnio wziąłem się za dokończenie frezarki, bardziej za jej ogarnięcie, żeby te wszystkie kable nie plątały się przy niej. Dlatego na pierwszy ogień poszedł zasilacz. Na transformatorze zamontowana została płytka z tworzywa, do której przykręciłem płytkę zasilacza i płytkę sterująca wrzecionem i chłodziwem. Po tym zostały wciągnięte wielożyłowe kable sterujące i zasilające. Tym samym zrobił się już porządek na blacie. Do wyfrezowanej wcześniej obudowy zamontowałem wentylator, zapewniający cyrkulację powietrza w dość ciasnej obudowie sterownika.

Zasilacz

Zasilacz

czytaj dalej

Frezarka CNC DIY cz.9 – obudowa

Korzystając z chwili wolnego, potrenowałem przygotowanie gkodu w programie CamBam. Na stół poszła obudowa sterownika frezarki. Do tej pory była pełna i niestety po dłuższej zabawie frezarką robiła się dość ciepła. Żeby temu zapobiec postanowiłem zamontować wentylator w obudowie. Wstępny rysunek został przygotowany w DraftSight, następnie zapisany w DXF. Plik DXF zainportowałem do CamBam gdzie wygenerowałem ścieżki dla frezarki.

Widok zamontowanej osłony

Widok zamontowanej osłony

czytaj dalej

Generator DDS

Opracowanie mojej pracy magisterskiej wymaga małego wspomagania technicznego. Niezbędne będzie wykonanie pomiarów z różnymi wymuszeniami, dlatego potrzebny mi będzie generator. Do mojego zastosowania w zupełności wystarczy generator oparty o układ AD9859. Jest to układ scalony zawierający w swojej strukturze cyfrowy generator sinusoidy i fali prostokątnej. Wymaga jedynie sterowania, aby zadawać sygnały o odpowiednim kształcie i częstotliwości.

Lutowanie

Lutowanie

czytaj dalej

Frezarka CNC DIY cz.8

W jedyny wolny weekend między semestrami udało mi się zamontować sprzęgła zamiast dotychczasowych wężyków. Sprzęgła zakupiłem na allegro, wykonane bardzo przyzwoicie, bez problemu udało zamontować się na osiach.  Kolejny krok do zwiększenia dokładności maszyny.

Sprzęgło kłowe 6,00/6,35

Sprzęgło kłowe 6,00/6,35

czytaj dalej

Frezarka CNC DIY cz.7

Kilka dni temu trafiłem na program CAMBAM (http://www.cambam.info/). Program służy do przygotowywania kodu gcode do sterowania maszynami CNC. Przyznam, że od jakiegoś czasu szukałem programu do generowania gcode’u z plików *.dxf i zależało mi, żeby był przystępny i intuicyjny – wydaje mi się, że ten taki jest. Ze strony można pobrać darmową, starszą wersję oprogramowania, lub aktualną na 40 uruchomień.

cambam

czytaj dalej

Frezarka CNC DIY cz.6

Między lulaniem synka udało mi się zamówić wrzeciono i zlecić wypalenie mocowania do zakupionego wrzeciona. Pierwotnie zakładałem średnicę wrzeciona 43mm, jednak jak się okazało KRESS ma również obudowę, która wystaje poza obrys kołnierza do mocowania wrzeciona. Jednym słowem, zostawiłem za mało miejsca. Dlatego wyszukałem inne, o średnicy 52mm – bez wystających elementów. Moje wrzeciono zasilane jest napięciem stałym do 48V, ma moc 400W, mocowanie freza ER11 na 1/8cala.

Zamontowane wrzeciono

Zamontowane wrzeciono

czytaj dalej