Get Adobe Flash player
#Ilość komentarzy: 166
#Ilość wpisów: 54

informatyka

Raspberry PI

Zmuszony do leżenia, wykorzystałem ten czas na zabawę minikomputerem Raspbery PI. Udało mi się kupić jeden z pierwszych egzemplarzy za parę groszy, mimo to jego możliwości są dość zaskakujące. Mój egzemplarz ma procesor 700MHz, 512MB pamięci ram, wyjście HDMI, port LAN, 2xUSB, kartę dźwiękową i dostęp do portów GPIO.

20161001_120304

czytaj dalej

Program Utrzymanie Ruchu

Zaciekawienie programem DELPHI i problem w pracy natchnął mnie do wykonania aplikacji, która będzie pomocna w rozwiązaniu problemu. Do czasu powstania aplikacji zgłaszanie awarii wymagało przejścia operatora do warsztatu i zawołania mechanika. Takie rozwiązanie często powodowało konflikty, operator często „cmokał klamkę” i kręcił się po zakładzie, zamiast wykonywać swoją pracę.  Zamysł stworzenia aplikacji był taki aby operator, zgłaszał awarię swojemu przełożonemu, którego obowiązkiem powinno być wysłanie zgłoszenia do mechaników oraz oddelegowanie operatora do innej pracy na czas awarii. Brakowało tu tylko elementu wykonawczego, jakim stała się moja aplikacja.

Okno główne programu - nadawanie zgłoszeń

Okno główne programu – nadawanie zgłoszeń

czytaj dalej

Rejestrator temperatury

Dość często w pracy spotyka mnie konieczność pomiarów temperatury. Zazwyczaj są to długie procesy, dlatego postanowiłem ulżyć sobie i stworzyć coś co zrobi to za mnie.  Efektem moich przemyśleń jest urządzenie oparte o mikrokontroler Atmega8 i czujnik temperatury DS18b20. Dodatkowo urządzenie wyposażone jest w wyświetlacz, na którym można odczytywać mierzoną temperaturę. Samo urządzenie nie jest rejestratorem. Biorąc pod uwagę, że analizy danych łatwiej jest dokonywać na komputerze, postanowiłem napisać program, który będzie komunikował się układem, pobierał z niego zmierzoną wartość temperatury i zapisywał ją w bazie danych, łącznie z czasem i datą jej zaistnienia.

czytaj dalej