Get Adobe Flash player
#Ilość komentarzy: 157
#Ilość wpisów: 53

Miesięczne archiwum: Lipiec 2015

Działka cz.2 – budowa pomieszczenia gospodarczego

Zgodnie z planem w tym roku podjęliśmy się wykonania grilla i pomieszczenia gospodarczego z WC. Wylewki zostały wykonane jeszcze w zeszłym roku jednak budowa wystartowała dopiero teraz. Pod pomieszczenie gospodarcze została wykonana wylewka 250 x 115cm. Z czego 1/3 została przeznaczona na WC a pozostała część będzie schowkiem na taczkę i inne ogrodnicze narzędzia. Dodatkowo planuję zabudować w tym pomieszczeniu beczkę na wodę, która będzie podgrzewana przez kolektor słoneczny zamontowany na dachu – ale to pewnie w przyszłym roku, o ile synek mi na to pozwoli 🙂 Planuję również zamontować baterię słoneczną, z której będzie zasilana pompka obiegu wody, sterownik i oświetlenie ledowe.

Szalowanie i zalewanie płyty pod grila i pomieszczenie gospodarcze

Szalowanie i zalewanie płyty pod grilla i pomieszczenie gospodarcze

czytaj dalej

Frezarka CNC DIY cz.4

Nareszcie dotarł do mnie sterownik do budowanej przez 3 miesiące maszynki. Wygląda bardzo przyzwoicie, jest ręcznie wykonany przez krajowego producenta. Jest to sterownik oparty na układach TB6600 o prądzie 4,5A na fazę. Urządzenie sterowane jest z portu LPT za pomocą typowych sygnałów enable, step, dir. Pozostałe linie portu wyprowadzone są na złącza ARK. Wszystkie linie portu odseparowane są elementami optoelektronicznymi.

2

czytaj dalej

Frezarka CNC DIY cz.3

Po długich oczekiwaniach otrzymałem pasek napędowy do osi Z. Pasek pokusiłem się zamówić w lokalnym sklepie i czekałem na jego sprowadzenie ponad 3 tygodnie 🙂 Co śmieszne, sprzedawcy po moim upominaniu się zamówili z drugiego źródła i takim sposobem mam też jeden paseczek na zapas 🙂 Napęd na śrubę osi Z przekazywany jest z silnika poprzez zębatki HTD 3M 9mm 20 zębów. Obecnie napęd odbywa się przez przekładnię 1:1, ewentualnie gdybym potrzebował zwiększyć prędkość lub moment pozostaje mi możliwość zmiany kół.

czytaj dalej

Działka cz.1 – budowa altanki

Podczas życiowej decyzji odnośnie rodzaju zamieszkania, padł wybór na mieszkanie w bloku. Jako, że ja nie potrafię usiedzieć na tyłku, chciałem mieć miejsce, gdzie mógłbym spożytkować moją energię. Dlatego zaopiekowaliśmy się działeczką w ROD SONA 🙂 Szukając działki chcieliśmy jak najbardziej pustą, żeby zaaranżować ją po swojemu. Po krótkich lecz intensywnych poszukiwaniach zdecydowaliśmy się na działkę nr 245. Tym sposobem od  31.03.2012 staliśmy się działkowcami
64 malowanie

czytaj dalej

Widokowy lot szybowcem

Wczoraj miałem przyjemność przelecieć się szybowcem. Od długiego czasu chodziła za mną ta pokusa, moja Żona wiedząc o tym, obdarowała mnie voucherem na 30 urodziny 🙂 – za co serdecznie dziękuję:) Lot zrealizowany był przez Aeroklub Pomorski w Toruniu z wykorzystaniem dwumiejscowego szybowca Puchacz – produkowanego w Bielsku Białej.

czytaj dalej

Rejestrator temperatury

Dość często w pracy spotyka mnie konieczność pomiarów temperatury. Zazwyczaj są to długie procesy, dlatego postanowiłem ulżyć sobie i stworzyć coś co zrobi to za mnie.  Efektem moich przemyśleń jest urządzenie oparte o mikrokontroler Atmega8 i czujnik temperatury DS18b20. Dodatkowo urządzenie wyposażone jest w wyświetlacz, na którym można odczytywać mierzoną temperaturę. Samo urządzenie nie jest rejestratorem. Biorąc pod uwagę, że analizy danych łatwiej jest dokonywać na komputerze, postanowiłem napisać program, który będzie komunikował się układem, pobierał z niego zmierzoną wartość temperatury i zapisywał ją w bazie danych, łącznie z czasem i datą jej zaistnienia.

czytaj dalej