Get Adobe Flash player
#Ilość komentarzy: 157
#Ilość wpisów: 53

Miesięczne archiwum: Wrzesień 2015

RWD5 z Artexu

Przyszedł również czas na RWD5 z Artexu. Model kupiłem kilka lat temu do dokończenia. Brakowało poszycia, wyposażenia. Te braki zostały uzupełnione zaraz po zakupie, jednak nie miałem „zaufanej” aparatury na której mógłbym zrobić oblot. Model jest wyprodukowany w Polsce, jakość cięcia elementów jest bardzo dobra, konstrukcja samolotu jest z balsy. Do modelu dołączona jest dość szczegółowa instrukcja. Model został dokończony i prezentuje się okazale. Kilka dni temu udało mi się wylicytować na allegro aparaturę Turnigy 6XS. Aparatura ma 4 kanały proporcjonalne i 2 kanały on/off. Razem z aparaturą był odbiornik Turnigy XR70000S. Teraz w wolnym czasie będę starał się podłączyć odbiornik, wyważyć model i jeśli pogoda pozwoli, wykonać oblot.

3

czytaj dalej

Zasilacz regulowany 2,7-24V

Niezbędnym wyposażeniem każdego warsztatu jest zasilacz 🙂 Zazwyczaj wykorzystywałem do tego celu zasilacz komputerowy, jednak przyszedł czas, że postanowiłem wykonać zasilacz regulowany. Wykonany zasilacz oparty jest na układzie L200, który pozwala na zbudowanie zasilacza z regulacją prądu i napięcia oraz posiada wiele zabezpieczeń przydatnych podczas użytkowania. Do budowy użyłem schematu ideowego z karty katalogowej układu. Maksymalny prąd zbudowanego zasilacza to 2A, potencjometru regulacyjnego nie wyciągałem na panel obudowy. W celu ułatwienia regulacji napięcia zastosowałem woltomierz oparty na układzie ICL 7107 z odczytem na wyświetlaczach 7- segmentowych. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie ma potrzeby sprawdzania miernikiem, jakie napięcie ustawione jest na zaciskach zasilacza.

Zasilacz - widok ogólny

Zasilacz – widok ogólny

czytaj dalej

Piknik lotniczy Ciechanów

W dniach 12-13 września 2015 roku odbył się piknik lotniczy pod patronatem Prezydtenta Miasta organizowany przez Sochaczewskie Stowarzyszenie Lotnictwa Amatorskiego. Niestety pogoda nie była sprzyjająca takiemu wydarzeniu, jednak pojawiło się kilka motolotni i wiatrakowiec. Podczas imprezy możliwe były przeloty prezentowanymi maszynami.

piknik-lotniczy

czytaj dalej

Frezarka CNC DIY cz.5

Witam po dłuższej przerwie 🙂 Narodziny syna zmieniły znacznie organizację dnia przez co mam niewiele czasu, żeby zająć się jakimiś robótkami. Swoją drogą to opieka nad dzidziusiem to też nie lada wyzwanie i sporo trzeba się nauczyć by jemu sprostać 🙂 Szczególnie jak dzidziuś nie działa w trybie jedzenie – spanie – wydalanie :), tylko gdzieś między te czynności wkrada się dodatkowo płacz, kolka – wtedy opieka wymaga trybu specjalnego 🙂 Ale nie marudzę, bo od tego jest nasz Synek 🙂 To tak na marginesie. Chciałbym powrócić do budowanej frezarki. W międzyczasie udało mi się dorobić kilka drobiazgów, mianowicie prowadnik do kabla osi X i Z, obudowę sterownika oraz płytkę przekaźników do załączania wrzeciona.

Przymiarka prowadnika do szyny

Przymiarka prowadnika do szyny

czytaj dalej