Get Adobe Flash player
#Ilość komentarzy: 157
#Ilość wpisów: 53

Oscyloskop DSO138

Testując możliwości aliexpress, zamówiłem oscyloskop DSO138. Czasem potrzebuję podejrzeć niewielkie częstotliwości i świadomy opinii o tym urządzeniu postanowiłem je zakupić. Sama paczka przyszła dobrze zapakowana, w styropianowe pudełeczko. Wewnątrz zabezpieczony LCD i pozostałe elementy układu. Co do jego możliwości nie są powalające, z moich obserwacji wynika, że zakres użytkowy, w którym można zaufać temu wynalazkowi to ok. 100kHz.

Widok zmontowanej płytki

Widok zmontowanej płytki

Sam montaż nie jest trudny, jest wyczerpująca instrukcja. Po zmontowaniu układ odpalił bez żadnego problemu. Przy montażu należy zwrócić szczególną na wartości rezystorów w odpowiednich miejscach. Zbudowane są na nich dzielniki determinujące wyliczanie wyników i prezentowanie sygnału w czasie działania urządzenia. Pomyłka przy składaniu będzie skutkowała przekłamywaniem wartości w czasie pomiaru.

Generator do sprawdzenia działania oscyloskopu

Generator do sprawdzenia działania oscyloskopu

Funkcje urządzenia są ciekawe i bardzo pomocne. Może nie ma w nim żadnych wodotrysków, ale jest niezbędne minimum. Przydatną funkcją jest możliwość włączenia wyświetlania parametrów badanego przebiegu. W tej konfiguracji nie ma potrzeby liczenia np częstotliwości badanego przebiegu z zajętych działek na ekranie. W urządzeniu można startować pomiar przy np zboczu opadającym lub narastającym. Zakres badanych napięć to 0-40Vpp, podstawa czasu regulowana jest w zakresie 10us – 2s. W urządzeniu jest również generator sygnału testowego – 1kHz/3,3Vpp.

Włączona opcja pomiaru

Włączona opcja pomiaru

Sam przebieg

Sam przebieg

jeden komentarz do Oscyloskop DSO138

  • zizitop901 napisał:

    Zastanawiam się nad tym dso138. Więcej jak 50khz mi nie potrzeba na obecną chwilę. Do większych napięć AC wystarczy transformator.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

19 − seven =