Get Adobe Flash player
#Ilość komentarzy: 166
#Ilość wpisów: 54

PLC + HMI – część 1

Chęć odświeżenia i zgłębienia zagadnień programowania sterowników PLC oraz wizualizację procesu na HMI zgromadziłem niezbędne elementy i zbudowałem proste stanowisko treningowe. Na stanowisko składa się panel HMI firmy WEINTEK, model MT508TV. Jest to dość duży, 8 calowy panel dotykowy, ma możliwość wyświetlania 256 kolorów co najważniejsze – dostępne jest do niego darmowe oprogramowanie Easy Builder pozwalające na tworzenie szaty graficznej panela jak i oprogramowywania funkcji poszczególnych przycisków i pól.

Stanowisko treningowe

Stanowisko treningowe

Elementem wykonawczym jest sterownik PLC firmy Siemens S7 200 z CPU 244. Sterownik ma 14 wejść i 10 wyjść. Do programowania sterownika używam programu Step 7.
Na początek przygody przygotowałem wizualizację na HMI w której dostępne są 3 podstrony: Wejścia, Wyjścia i Liczniki. Strona wejścia pozwala na sygnalizację stanu poszczególnych wejść sterownika. Po podaniu 24V na któreś z wejść na panelu HMI kontrolka danego wejścia zmienia kolor z czerwonego na zielony.
Strona wyjścia pozwala zasterować każde z wyjść z poziomu HMI. Strona liczniki daje możliwość wykorzystania licznika wgranego na PLC, w którym możemy zadać wartość zliczaną, po osiągnięciu której zostanie załączone jedno wyjście sterownika. Zadawanie wartości może odbywać się ze skokiem +-1 lub można wpisać wartość numeryczną. Następnie przyciskiem impuls lub fizycznym podawaniem sygnału na wejście I0.0 stan licznika zmienia się co widoczne jest również na HMI.

 

Sterownik PLC

Sterownik PLC

Stanowisko treningowe

Stanowisko treningowe

Panel HMI Weintek

Panel HMI Weintek

Programowanie Step 7

Programowanie Step 7

Programowanie EasyBuilder

Programowanie EasyBuilder

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

five × two =