Get Adobe Flash player
#Ilość komentarzy: 157
#Ilość wpisów: 53

Działka cz.1 – budowa altanki

Podczas życiowej decyzji odnośnie rodzaju zamieszkania, padł wybór na mieszkanie w bloku. Jako, że ja nie potrafię usiedzieć na tyłku, chciałem mieć miejsce, gdzie mógłbym spożytkować moją energię. Dlatego zaopiekowaliśmy się działeczką w ROD SONA 🙂 Szukając działki chcieliśmy jak najbardziej pustą, żeby zaaranżować ją po swojemu. Po krótkich lecz intensywnych poszukiwaniach zdecydowaliśmy się na działkę nr 245. Tym sposobem od  31.03.2012 staliśmy się działkowcami
64 malowanie

Tak nasza działka wyglądała jak uzyskaliśmy możliwość jej użytkowania. Żona była odrobinę przerażona ogromem pracy do wykonania, jednak po paru dniach na działce stwierdziła, że to nic strasznego i da się zrobić 🙂 Była to działka zaniedbana, od kilku lat nikt się do niej nie dotykał. Jak widać żywopłot miał wys ok. 3 metrów, na działce była masa śmieci, niepotrzebnych gratów. Jednak nie czekając na trąbę powietrzną, która zabierze śmieci z działki 🙂 postanowiliśmy wziąć się za porządki.

Zaczęliśmy od ogarnięcia żywopłotu, który wystawał na alejkę. Ze względu, że nikt go nie pielęgnował porosły grube gałęzie , które nie miały liści. Dlatego stwierdziliśmy, że go usuniemy całkowicie. Żywopłot po bokach działki nie był tak wysoki dlatego postanowiłem powalczyć o niego przycinając go.

4 pierwsze prace

5 wycięty żywopłot

Kolejnym krokiem było usunięcie „domku” który ktoś wcześniej zaczął budować. Była to konstrukcja z płyt blaszanych wzmacnianych kartonem 🙂 Niestety przez okres nieużytkowania to wszystko stało się bezużytecznym śmieciem. Ogólnie miejsce na domek nam odpowiadało i powstał plan stworzenia w tym miejscu altanki.

7 wyburzony domek

8 sprzątanie

Na działce nie mieliśmy prądu, podłączona była jedynie woda. Z racji tego że w XXI wieku ciężko żyć bez prądu, takie przyłącze zostało wykonane. Z racji tego, że nie było domku, gdzie można schować licznik, został zamontowany w skrzynce na słupku. Tuż pod nim zostało wykonane gniazdko. Jaka to była radość jak mogłem użyć szlifierki zamiast machania piłką 🙂 Przyłącze zostało wykonane tuż przed majówką 2012 roku.

9 podłączenie prądu

Jak to w maju, wszystko kwitnie. Tak samo było i u nas. Zakwitła nam jabłonka 🙂

10 kwitnące jabłonie

Ogólny widok ciągłych porządków, gratów robiło się coraz mniej

SONY DSC

W piękną majówkę zajęliśmy się z Żoną malowaniem ogrodzenia. Stare podkorodowane ogrodzenie dostało świeży kolorek 🙂 który bardzo wyróżniał się w naszej alejce.

12 majówkowe malowanie płotu

SONY DSC

Moja Żoneczka zajęła się zielenią na działce, jak to kobieta chciała mieć ogródek kwiatowy. Jak widać, mąż zakasał rękawy i wydzielił nieduży pas przy chodniku, w którym Żona posadziła kwiatuszki. Dodatkowo przy ogrodzeniu zostały zrobione 3 mini ogródki:)

14 wytyczanie rabatki

15 mini rabatka

Jak na mężczyznę przystało, ja wziąłem się za budowę domku. Po konsultacjach z Żoną i kalkulacjach między domkiem drewnianym a murowanym zdecydowaliśmy na wykonanie domku murowanego. Zaczęło się od wykopania fundamentu. Dzięki temu mogłem pozbyć się wszystkich kamieni i cegieł, które zastałem na działce. Plan był taki, żeby wykonać płytę fundamentową, na której później będzie stawiany domek – podstawa do dobry fundament 🙂 Oczywiście za budowlankę wziąłem się pierwszy raz, nie mając żadnego doświadczenia w tej materii 🙂

16 wykopy fundamentowe

Ameryki chyba nie odkryłem, stwierdzając, że muszę czymś ogrodzić wykop aby wlewany beton nie rozlewał się poza obrys 🙂 Po tych przemyśleniach zostało wykonane szalowanie, wykop został wyłożony folią, po czym przyjechała wielka betoniara i zrzuciła z gruszki ok. 3,5m sześciennego betonu B20:)

SONY DSC

18 przygotowanie do zalania płyty

Przy rozprowadzaniu betonu potrzebowałem drugiej pary rąk do pomocy. Poprosiłem kolegę o pomoc, z którym do spółki rozkładaliśmy beton w wykopie. Oj, ten beton był bardzo ciężki… Operator gruszki widząc nasze języki na brodzie postanowił nam pomóc. W trzech rozłożyliśmy beton w szalunku a następnie z kolegą zaczęliśmy przeciągać długą deskę po krawędziach szalunku. Dzięki temu, że poziomowałem deski w czasie ich montażu udało uzyskać się całkiem równą płytę.

19 zalewanie betonem

20 zdjęte szalowanie

21 płyta fundamentowa

SONY DSC

Z racji tego, że praca pozwalała nam na działkowanie po godz. 17 Budowę domku zostawiłem na urlop, który rozpoczęliśmy z Żoną w połowie lipca 2012. Pierwszego dnia urlopu zgromadziliśmy materiały budowlane i ruszyliśmy z budową. Plan był ambitny – w ciągu 2 tygodni wybudować domek i zadaszyć go 🙂 Budowa odbywała się dwuosobowo, majster czyli ja i kierownik – moja Żonka 🙂 Pomimo barku doświadczenia, doczytałem trochę w internecie o zaprawie, jak powinno się ją rozrobić i starałem się do tego stosować. Znałem zasadę działania poziomicy, dlatego stwierdziłem, że coś przykleić i wypoziomować to nie sztuka 😛 Właśnie ta myśl przyświecała mi przy budowie 🙂 Doczytałem również, że konieczne jest zastosowanie izolacji poziomej pod stawiane pustaki. Chroni ona ściany przed nabieraniem wilgoci.  I jak widać zaczęło się.

23 pierwszy pustak

24 pierwsza warstwa

24a budowa wre

25 kolejne warstwy

Kolejne warstwy pustaków ubywały, domek budowany był z połówki pustaka. zewnętrzne wymiary domku to 4x4m. + taras 1,5m. Początkowo była koncepcja, żeby drzwi były na wystającej części betonowej, jednak ten pomysł z czasem został zmieniony. Brakujący fragment tarasu został dolany ręcznie w późniejszej fazie budowy.

26 cień to podstawa

27 widać już tylko głowę

28 domek rośnie

Po ustawieniu pustaków przyszła kolej na nadproża. Konieczne było wykonanie ich nad oknem, drzwiami wewnętrznymi i zewnętrznymi. Na początek zostały wykonane zbrojenia z drutu fi 6. Następnie druciana konstrukcja została obłożona deskami, dbając o to by zbrojenie nie dotykało żadnej z desek.

29 szalowanie nadproży

30 zbrojenie nadproży

Jak widać zdjęcie desek z nadproży nie spowodowało zawalenia się mojej konstrukcji 🙂

31 test wytrzymałości

W czasie schnięcia betonu można podziwiać tęczę rysującą się nad naszą działką:)

32 nie tylko robotą człowiek żyje

W tym momencie minął 9 dzień urlopu, z dwudniową przerwą na opady deszczu 🙂 Mając już pełny obrys domku zabrałem się za wykonanie dachu. Konstrukcja została wykonana z murłat 100×100 i krokwi 50×100. Niestety w materii dekarskiej również nie miałem żadnego doświadczenia dlatego moje planowanie konstrukcji zaczęło się od objeżdżenia nowych osiedli domków jednorodzinnych, gdzie udało mi się zobaczyć kilka konstrukcji ciesielskich w trakcie wykonywania. Porobiłem zdjęcia po czym zasiadłem do komputera i narysowałem konstrukcję mojego dachu w DraftSight. Dzięki temu wiedziałem jakie mam zrobić podcięcia na krokwiach by dach uzyskał oczekiwany spadek i ładnie leżał na murłatach.

33 zadaszanie

Kierownik budowy akceptuje robotę majstra i zezwala na kontynuację prac 🙂

34 kierownik budowy wyraża zgodę na krycie blachą

35 oględziny po montażu więźby

36 widok z boku

Po wykonaniu konstrukcji została naciągnięta na nią membrana. To coś ma zadanie nie dopuszczać kapania wody do pomieszczeń (lub na strop) w przypadku kondensacji pary wodnej na blasze położonej na dachu.  Membrana powinna przepuszczać parę, unoszącą się do góry, jednak dla wody powinna być barierą, po której będzie spływała aż do rynny. Membranę mocujemy do krokwi za pomocą kontrłaty, następnie prostopadle do niej mocujemy łaty. Na tak przygotowaną konstrukcję możemy położyć blachę.

37 zakładanie poszycia dachu

38 deszcz już nie straszny

Jeszcze w trakcie urlopu udało nam się wyszukać na portalu ogłoszeniowym ciekawe drzwi. Jak się okazało były to solidne drewniane drzwi, okute blachą razem ze stalową ościeżnicą. Dzięki temu udało nam się zrealizować nasz urlopowy plan:) Na głowę już się nie lało, nie trzeba było nosić za każdym wyjazdem na działkę narzędzi. Jak widać urlop mieliśmy bardzo pracowity jednak efekt końcowy bardzo nas cieszył i był ukojeniem na nasze zmęczenie 🙂

39 już są drzwi

40 zgrubne porządki po budowie

Szczyty domku były uzupełniane już po urlopie. Podobnie jak wykańczanie dachu.

41 wykańczanie dachu

Oczywiście w nowej altance nie może zabraknąć światła 🙂 Dlatego wykonałem instalację elektryczną. Przy jej wykonaniu wyprowadziłem jedno gniazdo na zewnątrz domku – podpięte pod osobny bezpiecznik, żeby można było je niezależnie wyłączać. Jest to bardzo przydatne gniazdko do pracy z podkaszarką, czy elektronarzędziami. Nie trzeba plątać kabla po domku.

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

Po ułożeniu instalacji zabraliśmy się za tynkowanie. Również jako „zieloni” musieliśmy trochę poczytać w internecie o technice wykonywania tynków. Niestety czytanie i filmy instruktażowe wyglądały bardzo prosto a rzeczywistość skorygowała nasze wyobrażenie o tynkowaniu 😛 Skończyło na tym, że masę tynkarską Knauf Goldband nakładaliśmy przeróżnymi technikami 😀 – czy ktoś tynkuje dłonią, metodą beznarzędziową ?:D Tynkowanie jakoś tam wyszło – ale mucha też nie siada 🙂

46 tynkowanie artystyczne

Blat roboczy to podstawa 🙂

47 blat roboczy to podstawa

Meble pod zabudowę – wersja own old obrzyn:) dwie z szafek musiałem skrócić żeby udało zmieścić się je w powstałej wnęce.

48 meble na wymiar

W końcu znalazło się miejsce na krzesełko i stolik.

49 po malowaniu

Domek w swojej bryle posiada wydzielone pomieszczenie ok. 2,5×1,5m na graty potrzebne na działce. Tym samym konieczne stało się zamontowanie drzwi, by te graty oddzielić od salonu 😛

50 po malowaniu

52 piana poszła

51 montaż drzwi wewętrznych

Oczywiście, czym byłoby działkowanie bez grilowania ? Tak też stało się u nas. Któregoś to pięknego, sierpniowego weekendu stwierdziliśmy, że tylko pracujemy i pracujemy a nie ma czasu na przyjemności. Dlatego zakupiliśmy grilla i postanowiliśmy odpocząć. Pierwsze grilowanie miało miejsce 11 sierpnia 2012 roku – 4 miesiące i 11 dni od otrzymania działki 🙂

53 pierwsze grilowanko

Niestety sam beton ciężko utrzymać w porządku, dlatego padła decyzja na wykonanie płytek. A co ja nie zrobię? 🙂 Podobnie jak z budową, rzucony na grząski klej 🙂 zabrałem się za układanie płytek. Ułożenie jakoś poszło, niestety z fugowaniem było gorzej… Byłem za prędki, nie doczytałem a zakupione płytki wymagały impregnacji przed fugowaniem. Efekt mojego fugowania był taki, że płytki odbarwiły się tam gdzie upaćkałem je fugą:)

54 płytkowanie

SONY DSC

Ale co Tomek popsuł, Tomek musi naprawić, dlatego wziąłem się za ręczne szorowanie 😀 Testowane były jakieś proszki typu Ajax i troszkę udało podratować się sytuację. Człowiek uczy się na błędach, najważniejsze jest by ich nie powtarzać.

Jak widać udało się również zakupić okienko. Trochę długo to trwało, bo starałem się znaleźć okno pasujące do wymiaru otworu, który wykonałem przy budowie. Jak się okazało, że nic typowego tam nie wejdzie, byłem zmuszony kupić okno o możliwie największym wymiarze a pozostałą część otworu zamurować. Nie chciałem wykonywać okna nietypowego – to tylko altanka na działce. Tym samym zakończył się nasz pierwszy sezon na działce.

57 jesienna działka

SONY DSC

W roku 2013 nasza działka bardzo się nie zmieniała, zaplanowaliśmy zadaszenie tarasu i wykonanie ocieplenia domku. Zauważyliśmy, że zacinający deszcz moczył nam ściany i miejscami pojawiały się mokre plamy wewnątrz domku. Pomyślałem, że ocieplenie rozwiąże ten problem a jednocześnie sprawi że domek będzie ładniejszy i nie będzie już straszył pustakami:) Oczywiście ocieplenie zostało wykonane własnoręcznie. Jest to bardzo przyjemna robótka, styropian jest bardzo wdzięczny do docinania:) Jedyny minus to wszędobylskie białe kuleczki 😛

59 docieplanie

60 docieplanie

61 ostatnie kołki

Przyklejony styropian został zakołkowany, następnie został zaciągnięty klejem z zatopioną siatką. Przed wykonaniem ocieplenia zmuszony byłem również wykonać podbitkę, żeby wszystko miało ręce i nogi.

62 zaciągnięcie klejem

63 podbitka

Po zaciągnięciu klejem domek został pomalowany. Tu oczywiście obudziła się fantazja twórcza mojej Żonki. Dzięki niej mamy takie prostokąciki na krawędziach domku:)

64 malowanie

65 malowanieTak wyglądał nasz domek na koniec 2014 roku. Na rok 2015 zaplanowaliśmy wykonanie WC z pomieszczeniem gospodarczym oraz grila murowanego z klinkieru. Zapraszam do śledzenia relacji z naszego działkowania.

W związku z dużym zainteresowaniem zamieszczam paczkę z kosztorysem i rysunkami, które wykonywałem w czasie budowy altanki: kosztorys + rysunki

128 komentarzy do Działka cz.1 – budowa altanki

 • Aga napisał:

  Już mam 😁 doczytałam do końca i tadam… wszystko jest. Dziękuję 🙂

 • Aga napisał:

  Super wykonanie👏
  Czy mogłabym prosić o jakiś kosztorys i szkice na maila – chcemy z mężem zburzyć stary domek i mamy dylematjaki postawić nowy: murowany czy drewniany. Z góry bardzo dziękuję

 • Marcin napisał:

  Witam, witam 😛 😎
  Dawno mnie tu nie było, bo praca wre. Domek jest, dach jest, podbitka jest, prąd jest, ścieżki dookoła domku są, malowanie wewnątrz i tynki zewnątrz zaplanowane do końca lipca (no może połowa sierpnia).
  Mam pytanie wybiegając na wiosnę (może już jesienią zacznę?).
  1). Od strony domku na czym opiera się zadaszenie tarasu? Jakaś łata przytwierdzona do muru?
  2). Te słupki aluminiowe wbijalne od zewnątrz tarasu … normalnie wbite czy „podparte” jakimś betonikiem? Bo one są zalane płytą betonową, ale chodzi mi o tą strefę pracy zimowego mrozu. Wbite nie będą kołysały konstrukcją?

  • spectomek napisał:

   Witam,

   1. Konstrukcja tarasu opiera się na belce położonej na przedniej ścianie domku, na niej też opiera się połać dachu.
   2. Słupki na tarasie nie są wbijane tylko są to podstawy słupków drewnianych (dostępne w markecie, są różne wymiary) przymocowane za pomocą kołków rozporowych do wylewki betonowej.

   Pozdrawiam

 • Marcin napisał:

  Witam ponownie. Aby za bardzo nie pisać, to już tłumaczę na przykładzie zdjęcia „blat roboczy, to podstawa”. W tle widać poświatę z zewnątrz, czyli mam tak samo. Między murłatą a membraną, na wysokość krokwi jest dziura 😀 Jak ten cud natury się łata, aby wiatr po chałupie nie hulał? Domyślam się, że już nie pustaczkami, tylko może deseczkami? OK, nie podpowiadam, czekam na odpowiedź Pana Tomka 😀

  • spectomek napisał:

   Z zewnątrz robi się podbitkę, wtedy widoczna przestrzeń zostaje zamknięta i można wypełnić ją watą izolacyjną, żeby trochę doizolować pomieszczenie. U mnie jest jeszcze sufit podwieszony z płyty KG. Bez robienia sufitu można dać watę pod membranę i obić dach boazerią czy płytami osb – według gustu.

 • Miki napisał:

  Dzień dobry Panie tomu super altanka proszę o kosztorys i szkic miklaspk@gmail.com pozdrawiam i powodzenia w budowie nowego domu

 • Patryk napisał:

  Panie Tomku,
  właśnie kupiłem działkę,
  czy mógłby Pan przysłać kosztorys na maila?

  Żartuję, KOSZTORYS JEST NA KOŃCU POSTU,
  chciałem się tylko pochwalić działką,
  ale gdzie tam mojej do pańskiej.

  Dobra robota z domkiem.
  Dobrego dnia 🙂
  Patryk

  • spectomek napisał:

   Fajnie, że jeszcze ktoś przegląda do końca 🙂 albo chociaż czyta komentarze:) Nasza działka też na początku nie była ładna, ale udało się ją wyprowadzić. Jednak na jesieni została sprzedana a teraz jest kupiona większa – pod dom 🙂 Pewnie też będę dokumentował metamorofzę:)

   Pozdrawiam
   Tomek

 • verash napisał:

  super pomysł i altanka:) jak można to też poproszę kosztorys i jakieś szkice na maila
  pozdrawiam

 • Marzena napisał:

  Piękna altanka ,tez jestem w trakcie ogarniania mojej dzialeczki , niestety są tylko 2 rączki do pracy.Zastanawiam się nad altanką drewnianą lub murowaną .Czy mogłabym prosić o kosztorys wraz z projektem na email kleopatra190@wp.pl , z pewnością pomoże mi to podjąć ostateczną decyzję. DZIEKUJE

 • Andrzej! napisał:

  Witam,

  Bardzo Ładnie wyszło 🙂 🙂 🙂
  Też z Żoną planujemy zburzyć starą altankę i postawić nową z suporeksu 😉 🙂 Czy mógłbym na email poprosić o kosztorys i szkice? 🙂 Bardzo byłyby pomocne 🙂 Z góry dziękuję! 🙂

 • Muranek napisał:

  Witam czy mógłbym prosić o szkic i kosztorys na e-maila bo nie mogę odczytać załącznika dziękuję z góry

 • malala napisał:

  Witam, czy szkice i kosztorys można prosic na meila? 🙂
  Znalazłam fajna działkę pustą i chcę ją kupić tylko muszę poznać kosztorys takiej altanki a też chcę postawić murowaną:)

  Pozdrawiam Ala

 • Marcin napisał:

  Witam, nie wiem czy Pan tu jeszcze zagląda. Pytanie takie: jeśli nie wieniec, to jak? U Pana się trzyma, więc jak? Pomimo przybliżenia zdjęć murłat, nie potrafię zobrazować sobie przymocowania murłat do pustaków. Może rysunek w Paint, albo szkic techniczny na kartce i zdjęcie szkicu. Cokolwiek …
  p.s. plan, to domek 3,8×4,4 dach jednospadowy

  • spectomek napisał:

   Witam,
   Jak widać zaglądam i odpowiadam 🙂 Na pustakach górnych/wylewkach nad drzwiami została zbudowana rama z belek drewnianych 100×100, które zostały nawiercone w 4 miejscach i przytwierdzone kołkami 250 – 300mm. Jakby taki wieniec ale z drewna 🙂

   Pozdrawiam
   Tomek

   • Marcin napisał:

    Kto pyta nie błądzi. .. A bynajmniej przyszłe pokolenia będą miały uciechę z naszych rozmów. Pytanie kolejne … Jeśli wieniec, to na jaką wysokość? Ofkors nie rozmawiamy o budowlach szejków, tylko o działkach. Aczkolwiek, to ma się trzymać kupy i rozsądku. Kilka postów wyżej/niżej .. pisał Pan, że u kolegi robiliście domek z wieńcem.

    • spectomek napisał:

     Witam,

     wieniec wylewany był na wysokość ok. 20cm, do szalunku zostały włożone zbrojenia z drutu fi 6, dwie sztuki łączone strzemionami – bez specjalnego mierzenia. Całość zbrojenia była losowo przytwierdzana do pustaków przez wbicie drutu w pustak i przymocowanie go drutem do zbrojenia poprzecznego.

 • Cmr napisał:

  Szacun

 • madlenn napisał:

  Witam, podziwiam Pańskie dzieło i przyznaje, że jest Pan inspiracją. Szukamy właśnie działki ROD
  i zastanawiamy sie pomiędzy działka zagospodarowaną ( droższą ) a „gołą” ( tańszą ), z możliwośćią postawienia domku według własnego gustu. I tu mam pytanie, jaki byl koszt takiej inwestycji? Jest to dla nas wazna sprawa przed podjeciem decyzji ze względu na finanse. Probowałam ściągnąc i otworzyć pańki kosztorys z linku ale niestety nie udało się. bardzo proszę o przesłanie kosztorysu i rysunków na emaila. Dziękuje i pozdrawiam Magda.

  madlenn@poczta.onet.pl

  • spectomek napisał:

   Odpowiedź wysłana na maila.

   • Ewa napisał:

    Dzień dobry, zainspirował mnie Pan swoim wyczynem. Super sprawa. Czy mogłabym poprosić o przesłanie kosztorysu i rysunków na maila ke1@o2.pl (niestety, zamieszczone przez Pana na stronie nie dają się otworzyć).
    Z góry dziękuję i pozdrawiam serdecznie 🙂

 • Bogdan napisał:

  Witam po długiej przerwie, jak nie trudno się domyślić byłem zajęty budową. Domek stoi i ma się całkiem dobrze. Na dzień dzisiejszy został tylko styropian do przyklejenia i zrobienie opaski w koło domku. Wnętrze gotowe, kafle na podłodze i na jednej ścianie, reszta ścian w panelu pcv. Dawno nie robił pan wpisu w temacie działki. Ciekaw jestem aktualnego wyglądu. Proszę o nowe wpisy oraz aktualne foto. Koszt mojego domku to około 10 000zł

  • spectomek napisał:

   Witam,

   u nas niestety niewiele się zmieniło. Właściwie to tylko kosimy trawę, podcinamy żywopłot i tyle 🙂 Nosimy się z zamiarem budowy domu i nastrajamy się psychicznie, żeby sprzedać działkę bo i tak obowiązki w pracy nie pozwalają na robienie jakichś nowych rzeczy.Z nowości to po wielu latach został zmieniony sposób dostępu do wody, mamy wodomierze i wodę możemy pobierać w każdej chwili. Był robiony też remont linii zasilającej naszą alejkę 🙂

   Pozdrawiam

  • Krystyna napisał:

   A jaki wymiar za 10tyś? Mozna prosic o szczegóły?

   • Bogdan napisał:

    5m/3m. Dach dwuspadowy. taras 2m/3.6m. wc, prąd, styropian na ścianach zewnętrznych + tynk.

    • spectomek napisał:

     Drodzy Czytelnicy, zwróćcie uwagę, że „kosztorys” na stronie zawiera koszty sprzed ok. 5 lat z tego co mi wiadomo to pustak jest już 2 razy droższy.

 • DOMINIK napisał:

  Witam.Jestem w trakcie dobudówki altanki.Pana rysunki mi bardzo pomagają w trakcie budowy i staram się na ich podstawie zbudować altankę.
  Proszę mi powiedzieć jakiej wysokości są drzwi wejściowe do altanki.
  Pozdrawiam Dominik

 • Krzychu napisał:

  Witam, również planuję budowę altany 😉 Proszę o kosztorys: kommen7@wp.pl
  Pozdrawiam i gratuluję zbudowania w 100% swojej altany 😀

 • Jola napisał:

  Również nie mogę otworzyć kosztorysu tak jak pani Karolina, czy też mogę prosić o przesłanie na mój adres? Będę wdzięczna ponieważ również ruszamy z budową altanki na działce. jola.cichon@wp.pl

 • Karolina napisał:

  Nie można odtworzyć dodanego kosztorysu mogłabym prosić o wysłanie na meila? karolina.lewandowska68@gmail.com
  z góry dziękuje

 • Magda86 napisał:

  Prosze o kosztorys 🙂

 • Rafał napisał:

  Witam, właśnie zaczynam przygodę z działką i prosiłbym o projekt i jeśli to możliwe to kosztorys altanki.

  Pozdrawiam
  Rafał

 • Wiktor napisał:

  Witam,

  jak pisałem wcześniej jestem na wstępnym etapie budowy podobnego domku 4.4×4.4m (gazobeton 12x24x59) o podobnej wysokości, z dachem dwuspadowym z blachy trapezowej. Czytam internetową literaturę, w której przeważnie zgodnie z podręcznikowymi zasadami powinno się wykonać wieniec….i tak się zastanawiam czy Pana konstrukcja po paru latach opierająca się na murłatach i belkach wiązarowych się sprawdziła? Czy dach nie wpływa w jakimś konstrukcyjnym znaczeniu na ściany?

  • spectomek napisał:

   Witam,

   Ja również poleciłbym zrobić wieniec, na drugim takim domku, który robiłem u kolegi zrobiliśmy wieniec. Nie ma z nim wiele pracy a jednak solidnie łączy konstrukcję ścian i pozwala na zatopienie śrub do murłat. Mimo to, ściany mi nie pękają, pewnie dlatego, że konstrukcja dachu jest samonośna, ona nie rozpiera ścian, dach można zdjąć jak klocek, jest zamocowany na kilku kołkach rozporowych. Drugim plusem jest to, że moja działka jest w środku ogrodu, może też nie wieje w mój dach zbyt mocno, żeby powodować jakieś uszkodzenia.

   Pozdrawiam
   Tomek

 • Jacob napisał:

  Można prosić o kosztorys z rysunkami ? Swoją droga świetna robota 🙂

 • Działkowiec napisał:

  Witam serdecznie jestem w trakcie stawiania domku na rod bardzo proszę o rysunki oraz kosztorys domku na maila po zainstalowaniu programu nadal mam problem by otworzyć program

 • zorkadar napisał:

  Witam.
  Zaczynam w tym roku również budowę altanki, jeżeli można to również proszę o kosztorys na adres zorkadar@interia.pl
  Pozdrawiam.

 • Kamil napisał:

  Witam. Sam jestem na etapie projektowania altanki murowanej. I mam dwa pytania. Jak gruba jest płyta pod altanką? I czy sciany z pustaka 12cm przy długości 6m i wysokosci 2m będą solidne ?

  • spectomek napisał:

   Witam,

   płyta pod altanką na obwodzie ma ok. 30-40cm grubości, podłoga wewnątrz obrysu fundamentów ma ok. 10cm. Myślę, że ściany z pustaka 12 będą ok, tylko trzeba zrobić wieniec.

   • Kamil napisał:

    Rozumiem ze podkładowo poszała folia potem styropian twardy do izolacji czy odwrotnie ? Jakieś zbrojenie?

    • spectomek napisał:

     Właśnie nie dałem styropianu tylko samą folię. Ale polecam zrobić izolację, bo jak jest nagła zmiana temperatury między zimą a wiosną to przez kilka dni potrafi robić się rosa na podłodze. Zbrojenia nie dawałem, w fundamenty wrzuconych jest trochę cegieł, kamieni, druty – to co zbywało na działce.

     • bernadeta napisał:

      Witam
      czy mogłabym poprosić o projekt i kosztorys na budowę tej altanki. Odziedziczyłam działkę o rodzicach i chcę rozebrać stary drewniany domek i postawić murowany. Niestety nie mogę otworzyć tego z zaąacznika
      adres e-mail bernadeta22@op.pl

     • spectomek napisał:

      Witam,

      pliki z kosztorysem i rysunkami spakowane są w archiwum RAR. Należy pobrać program WinRAR i rozpakować archiwum. Warto poświęcić na to chwilę, program z pewnością przyda się jeszcze nie raz.

 • Adam napisał:

  Witam
  Widzę, że między przęsłami blachy na dachu są takie otwory w blasze prze które mogą dostać się myszy. Jak to jest rozwiązane w środku??jest to jakoś zabezpieczone?Rozważa Pan dać tam na przód jakąś siatkę drucianą aby uchronić dach od dostanie się gryzoni?? Jak Pan zrobilł wentylację w domku?Ta kratka biała wystarczy tak? Bo tak sie zastanawiam nad tym.

  • spectomek napisał:

   Witam,

   chodzi o te otwory w kształcie trapezów, wynikające z kształtu blachy? Przyznam, że nie zastanawiałem się nad dostępem gryzoni do domku przez dach. Pod blachą jest membrana, którą mysz pewnie by przegryzła. Jednak przez kilka lat nie miałem żadnej myszy w domku, może dlatego, że nie mam tam pożywienia i nie jest ogrzewany? Ta kratka to tylko wylot, wentylacji nie ukończyłem jeszcze ale plan miałem taki, żeby odprowadzić dwie rury, jedna w części kuchennej a druga w pom. głównym. One będą połączone i podłączone do kratki przez wentylator osiowy. Nie można liczyć na wentylację grawitacyjną bo pomieszczenia nie są ogrzewane.

 • Karolina napisał:

  Witam, czy dobrze widzę, że grubość sciany ma 150mm ? czyli grubość tego bloczka to 150mm czy mniejszy ?

 • Marek napisał:

  Witam. Bardzo zainteresowal mnie Pana artykul w zwiazku z planowana przebudowa naszej rodzinnej altanki, ktora jest juz wiekowa i wymaga radykalnych krokow. Czytajac tok przygotowan i krotki czas realizacji jestem zdecydowany podjac kroki ku ‚budowie’ altanki murowanej i stad moje zapytanie do Pana odnosnie kosztow takiej altanki o wymiarach 4 na 4 metry kwadratowe.
  Probowalem otworzyc Pana kosztorys, ale niestety nie powiadlo sie.
  Jesli jest taka mozliwosc, prosilbym o przeslanie mi takowego na e-mail.
  Dziekuje i pozdrawiam.

 • Adam napisał:

  Dzień dobry
  A jak wygląda sprawa z rozprowadzeniem w domku wody pod zlew i zlewozmywak?

  • spectomek napisał:

   Witam, w naszym ogrodzie nie było wody bieżącej. Woda puszczana była z takich ogromnych zbiorników, 3 razy w tygodniu po 30 min. Woda ta nie nadawała się do picia a jedynie do podlewania. Z tego powodu nie robiłem rozprowadzenia wody w domku. Z tego samego powodu w pomieszczeniu gospodarczym chciałem zamontować beczkę 200l i do niej umywalkę na zewnątrz z odprowadzeniem wody do WC:) Woda w beczce miała być podgrzewana z solara, jednak w tym roku Zarząd chyba w końcu dogadał się ze ZWiK i były wykonywane prace mające na celu doprowadzenie wody bieżącej. To wszystko wstrzymało mnie z pracami, czekam na rozwój wydarzeń 🙂

   • Adam napisał:

    Aha rozumiem. To może Pan opowie jak pan zrobił instalacje elektryczną od zera?Ile i co trzeba kupić od A do Z ?? Od czego zacząć ? Myślę, że jest to ciekawy temat dla tych co o elektryce nie maja pojęcia 🙂 Też powoli się rozglądam nad działką rekreacyjną i marzy mi się zbudować prosty domek murowany z dachem dwuspadowym. Jednak chcę pójść trochę dalej i spróbować postawić taki ok. 35m2 powierzchni zabudowy + poddasze 🙂 jednak nie wiem czy dam radę bo nie jest to aż takie proste. Dużo czytam o krokwiach i oraz o dachach jak je prosto zbudować 😉

 • Tomasz napisał:

  Witam,

  mam pytanie, jak zrobiliście Państwo sufit wewnątrz? Czy może macie płyty GK przymocowane do belek drewnianych? Można prosić o jakieś zdjęcia (najlepiej w trakcie prac:)?

  Pozdrawiam

  • spectomek napisał:

   Dzień dobry,

   sufit zrobiony jest z płyt KG zielonych. Między belkami został zamontowany stelaż, jednak nie z typowych profili a z drewnianych kantówek, które zostały mi po zrobieniu dachu. Wielkiej filozofii w tym nie ma, kantówki mocowałem tak, żeby licowały się z z belkami od dachu. Na tą chwilę nie mam też żadnej waty docieplającej dołożonej na płyty. Niestety nie mam fotek z wykonania tego sufitu, jednak na stronie jest zdjęcie (tam gdzie widać blat roboczy:) na którym widoczna jest jedna deska poprzeczna, po której puszczona była instalacja. Pozostała konstrukcja była wykonana w taki sam sposób. Jak brakuje kantówek to równie dobrze można robić to z typowego profila do KG.

 • Iga napisał:

  witam serdecznie,

  jestem pod dużym wrażeniem, że domek można wybudować samemu tak sprawnie i szybko.. 🙂

  mam pytanie, bo jest dla mnie niejasna sprawa ocieplenia domku tzn zrozumiałam, że położył Pan styropian, na to klej z siatką i już? czy domek został otynkowany z zewnątrz i na tynk ta farba? a styropian na pustaki tak luzem czy też na klej?

  i drugie moje pytanie, czy tylko folię Pan zastosował jako izolację wylanego betonu? doczytałam, że proponuje Pan również styropian na folię tzn że beton należy wylać na styropian?

  i trzecie pytanie, czy robił Pan jakiś wywietrznik, jak w normalnych domach i mieszkaniach? tzn taką kratkę, czy nie jest to konieczne? boję się o wilgoć w takim domku?

  zadaję tyle pytań, ale chodzi mi po głowie budowa takiego małego domku, a większość robiłabym sama (do super ciężkich rzeczy zatrudnię panów) 🙂 i czy bardziej radzi Pan pustaki, czy suporeks (jest lżejszy chyba)?

  będę wdzięczna za odpowiedzi i życzę Państwu miłego odpoczywania na działce 🙂

  • spectomek napisał:

   Witam,

   Na postawione mury przykleja się styropian na klej do styropianu, następnie należy go zakołkować. Na zakołkowany styropian nakłada się klej w którym zatapia się siatkę. Pewnie można stosować jakieś tynki na ten klej jednak my pomalowaliśmy bezpośrednio klej farbą fasadową.
   odp. 2 Chodzi mi o izolację posadzki. W wykopie ułożyć folię, na folię styropian posadzkowy i na styropian zrobić wylewkę betonową. Takie rozwiązanie usunie problem wilgotnej posadzki na przełomie zimy i wiosny jeśli temperatura szybko się zmieni.
   odp. 3 Tak mam kratkę wentylacyjną jednak nie mam wykonanych punktów odbioru. Brakuje mi czasu żeby to dokończyć. Mimo to wilgoci czy pleśni nie mam w domku. Pisząc pustaki miałem na myśli suporeks zwany też gazobetonem – nasz domek jest z nich wykonany.
   Życzę powodzenia w budowie i służę pomocą jeśli pojawią się jakieś pytania.
   Pozdrawiam
   Tomek

   • Iga napisał:

    Bardzo serdecznie dziękuję za wszystkie informacje. Muszę jeszcze poważnie przemyśleć decyzję, czy pobudować domek z pustaków, czy ostatecznie z desek. Na razie gromadzę wiedzę i środki 🙂
    Pozdrawiam,
    Iga

 • Magda napisał:

  Wraz z mężem w tym roku postanowiliśmy wybudować na działce mały domek 🙂 jakie to szczęście że trafiłam na Pana bloga 😀
  Niestety z mężem jest spór o dach 👿 mąż się obawia, że nie położy dachu 2 spadowego ale widząc po zdjęciach to nie jest nic skomplikowanego 😀

  Zastanawiam się tylko o fundament, czy nie rozważał Pan aby fundament wylać samemu ? Tzn. powrzucać gruzu, prętów i zalać betonem B20 z betoniarki ?

  Pozdrawiam

  • spectomek napisał:

   Faktycznie dach dwuspadowy to żadna magia, dość prosty i da się zrobić bez większego doświadczenia. Co do wylewania – ja nie miałem betoniarki, rozważałem jej zakup/ wypożyczenie ale do tego konieczne byłoby przywiezienie piachu, cementu, kamienia – stwierdziłem, że nie warto. Dodam, że beton z gruszki jest zupełnie inny niż robiony w betoniarce – widzę to po wylewkach pod pomieszczenie gospodarcze czy przy drzwiach altanki.

 • Janusz napisał:

  Czy używał Pan jakiegoś konkretnego programu do wykonania projektu altany ?

 • Janusz napisał:

  Cześć! Uprzedzam ze będzie to pytanie od 100% laika. Mianowicie zastanawia mnie fakt w jaki sposób na teren ogrodów działkowych wjechała betoniarka która wylała fundamenty? Czy są jakieś mniejsze wersje betoniarek? 🙂 ,Niebawem rozpocznę budowę swojej altany i tak kwestia jak narazie budzi moje największe zmartwienie. Będę wdzięczny za odp. Pozdr.

  • spectomek napisał:

   Witam, przed zamówieniem betoniarki zmierzyłem alejkę, która dochodzi do mojej działki. Pamiętam, że alejka była szersza o jakieś 30cm od betoniarki. Krótko mówiąc, betoniarka wjechała na styk, zaczepiając o gałęzie orzecha na wcześniejszej działce. Stopa betoniarki została rozłożona w otwartą furtkę mojej działki i tym sposobem udało się przelać beton transporterem.

 • Dawid napisał:

  Witam bym chciał kosztorys i plany pozdrawiam

 • Bartek napisał:

  Witam poprosze kosztorys oraz ile potrzeba pustaków na budową takiego domku pozdrawiam Bartek

 • Dorota napisał:

  Witam, podziwiamy, super! Prosimy o kosztorys i plan na email

 • Piotruss napisał:

  Witam
  Jeśli można to prosze o przesłąnie jakiegoś kosztorysu i ewentualnie projektu

  Pozdrawiam

 • Toupa napisał:

  Witam
  Prześledziliśmy z żoną budowę Waszej altanki i jesteśmy pod wrażeniem. Również od 2 tygodni rozpoczęliśmy przygodę na działce. Na działce mieliśmy 2 altanki: 1 z eternitu – na szczęście już jej nie ma a druga drewniana ale w opłakanym stanie. Chcieliśmy ją remontować, ale w końcu podjęliśmy decyzję, że tą też rozbierzemy i w to miejsce postawimy nową i tutaj moje pytanie. Czy posiada Pan jakiś projekcik wykonanej altanki, wymiary altanki, wymiary i ilość pustaków, wymiary dachu, elementów dachu, kosztorys itp. Jeśli to nie problem to prosiłbym wysłanie na maila. Na pewno ułatwiłoby to nam wystartowanie z budową. Z góry dziękujemy
  Pozdrawiamy

 • Bogdan napisał:

  Witam. Czytam, oglądam i podziwiam. Do ubiegłego roku byłem posiadaczem drewnianej altany na mojej działce. Niestety altanę ktoś podpalił. Dziś po altanie nie ma śladu. Podjąłem decyzje o budowie. długo szukałem porad, planów, trochę sam kombinowałem, aż wreszcie udało mi się trafić na Pański blog. W związku z tym, iż bardzo mi się spodobało to co Pan stworzył, prosiłbym o przesłanie kosztorysu i jeśli to możliwe projektu. Dziękuję i pozdrawiam.

 • Martinus09 napisał:

  Witam
  Pogratulować pomysłu i wykonania…Czy mógłbym poznać kosztorys Państwa robut przy altance ?
  Podstawowe wymiary i koszty materialu…
  Pozdrawiam i jeszcze raz gratuluję 😉

 • Grzesiek napisał:

  Czołem Panie Tomaszu. Prosiłbym jeśli można kosztorys na @, i jeszcze pytanie czy nic się nie dzieje z płytą fndamentową i ścianami na tą chwilę… Na wiosnę chciałem udawać swoją i bardzo zbliżoną wymiarami ( 5×4) podstawa i wysokość 2,5-3 m. Wszyscy z którymi rozmawiałem doradzają wykonanie fundamentu po ob rysie na 60 cm po zdjęciu chumusu a środek wylać na min 10 cm. Taka płyta ułatwila by mi robotę dlatego proszę o komentarz. Pozdrawiam i szczerze gratuluje. Pozdrawiam Grzesiek

 • Daro napisał:

  Witam i na początku chciałem pogratulować ładnej altanki właśnie zabieram się za wystawienie altany i też jestem laik w tych rzeczach dlatego mam do was prośbę o przesłanie kosztorysu jaki was wyszło wystawienie takiej altanki napewno prowadziłeś taka rozpiske będę wdzięczny za wysłanie na maila a i wymiary tych bloczków pozdrawiam Darek

 • Sylwek napisał:

  W tym roku zakupiłem działkę ogrodową i Państwa artykuł zainspirował mnie i też chcę taki domek :mrgreen: . Spełnię się jako facet posadzę drzewo wybuduje domek i będzie trzeba popracować nad synem :).
  Jak się czyta i ogląda zdjęcia to wygląda na prosta i szybką robotę, ale domyślam się że jak łatwo nie będzie 😉
  Pozdrawiam

  • spectomek napisał:

   Cześć,

   z pewnością po takiej budowie facet się dowartościowuje i jak najbardziej ten krok można zaliczyć jako jedna z tych 3 ważnych rzeczy:) A tak serio to wbrew pozorom nie jest to trudne tylko trzeba dużo samozaparcia, jak jakiś pustak wychodzi krzywo to zdjąć, położyć świeżą zaprawę i na nowo ustawiać pustak. Starać się jak najdokładniej wykonywać budowę, wtedy nie będzie problemu przy dachu. Im więcej błędów się zrobi przy budowie tym gorzej jest je później wyprostować. Życzę powodzenia i wytrwałości.

   Pozdrawiam
   Tomek

 • Sylwia napisał:

  Witam!
  Chciałabym się zapytać ile pan zamówił pustaków i jakie są ich wymiary ,jaki był koszt wylania wylewki + pokrycie dachu

 • Mariusz napisał:

  Witam,
  jak mocował Pan szpilki?

  • spectomek napisał:

   Witam,

   szpilki do mocowania konstrukcji dachu ? W moim przypadku konstrukcja była zamocowana na kołki 12×300. Jednak u kolegi wylany był wieniec i szpilki były zatopione w cement i przydrutowane do zbrojenia.

 • Cez napisał:

  Witam, w piątek stanę się posiadaczem „własnej” działeczki i już teraz w głowie rodzą się pomysły. Mam zapytanie, jak wygląda sytuacja z podłączeniem prądu? Czy potrzeba pozwoleń, zezwoleń, mapek, szkiców i pieniędzy, czy idzie to w miare sprawnie i nie trzeba czekać dwóch lat?

  • spectomek napisał:

   Witam,

   w naszym ogrodzie obowiązuje opłata za podłączenie (obejmuje podłączenie przewodu do zabezpieczenia i założenie plomby na licznik przez elektryka działkowego). Co do wykonania podłączenia nie trzeba zgody z ZE tylko wytyczne od zarządu działek. Wskazują gdzie trzeba dociągnąć kabel, wciągnąć go do skrzynki, wszytko połączyć i przygotować do odbioru dla elektryka. Ja to załatwiłem w 3 dni. Mam uprawnienia SEP dlatego wykonałem podłączenie samodzielnie.

   Pozdrawiam
   Tomek

 • Krystian napisał:

  Witam,

  Gratuluje altany 🙂 w tym roku również z żoną będziemy chcieli wybudować naszą 🙂 mam pytanie do Pana czy wylewał Pan beton do fundamentów na folię czy bezpośrednio w grunt? Widzę, że folia została zdjęta na zdjęciu ale wolę się upewnić 🙂

  Pozdrawiam Krystian i Ewelina

  • spectomek napisał:

   Witam,

   oczywiście, folia została w wykopie i na nią wylewany był beton. Ta folia, którą widać na zdjęciu była rozłożona w celu ochrony trawnika przed chlapiącym betonem z transportera:) betoniarki. Dodatkowo poleciłbym położenie na folii styropianu, żeby odizolować posadzkę od gruntu. Polecam takie rozwiązanie, bo zauważyłem, że na podłodze pojawia się rosa jak szybko przychodzi wiosna (ciepłe powietrze) po zimie (namarznięty grunt). Wtedy przez ok. tydzień potrafi utrzymywać się rosa na podłodze – póki różnica temperatur się nie zmniejszy.

   Pozdrawiam i życzę powodzenia w budowie.

   Tomek i Madzia

 • Damian napisał:

  Witam, w tym roku też chcę postawić podobna altankę. Stara drewniana już rozebrana i czas zacząć stawiać murowaną. Mam pytanie odnośnie fundamentu, na jaką głębokość był kopany? i czy było dane zbrojenie? bo na załączonych fotografiach widzę ze dość płytko i bez zbrojenia. czy nie skutkuje to pękaniem ścian? Chciałbym ograniczyć koszty i niekoniecznie kopać fundament na 1 metr głębokości…
  pozdrawiam
  Damian

  • spectomek napisał:

   Witam,

   Po obwodzie wykopałem dół na ok. 30cm + nadlewka posadzki ok. 10 cm – Łącznie pod ścianami jest beton grubości ok. 40 cm. Nie ma tam zbrojenia w formie kratownicy z drutu jaką wkłada się w ławy. Jedynie włożyłem tam jakieś resztki drutu, które zalegały na działce. W fundamencie zalane są również cegły i kamienie z działki, z którymi nie było co zrobić. Co do pękania, to do tej pory nie zauważyłem nigdzie pęknięć ścian. Pęknięć również nie widać na posadzce – zapewne pękałyby płytki. Wydaje mi się, że to jest dość mała powierzchnia (4x4m), żeby były takie problemy. Dodam, że koledze pomagałem taki sam domek zrobić i u niego również nie pojawiają się pęknięcia (mój domek ma 3 lata a kolegi 1,5).
   Pozdrawiam
   Tomek

   • Wiktor napisał:

    Witam, męczy mnie temat fundamentu , raczej płyty fundamentowej gdyż przymierzam się do podobnej inwestycji jak u Pana. Również mam sporo gruzu (głównie stare cegly) do zagospoarowania. Czy gruz do fundamentow sypal Pan folię, czy pod gruzem nie ma foli? Czytam różne fora, na których ludzie piszą, że cegła potrafi zassac jak gąbka wodę z gruntu i przy mrozie rozsadzic beton. Zastanawiam się czy nie warto odizolować gruz od gruntu? Jak Pan myśli?

    • spectomek napisał:

     Witam,

     ja jestem zdania, że warto izolować. Sam też cegły układałem na folii i na to dopiero był wylewany beton. Kilka zim minęło i jeszcze nic nie pękło.

     Pozdrawiam
     Tomek

 • Ania napisał:

  Bardzo dziekuje za odpowiedz 😀
  Czy jest to orientacyjny koszt samej altanki czy wraz z zabudowaniami stawianymi pozniej?
  W sieci nigdzie nie moglismy znalzc informacji o kosztach takiego budowania.
  Swietnie Pan to wszystko dokumentuje, moze naprawde inspirowac 😉
  U nas koszty dzialek z murowanym starym domkiem zawsze powyzej 10tys.
  Jesli sie odwazymy to napewno sie pochwalimy 🙂
  PS Ja tez bylabym kierownikiem budowy 😆
  Pozdrawiamy

 • Ania napisał:

  Witam, patrze z podziwem na Panskie dzielo i przyznaje, ze jest Pan dla nas inspiracja. Od niedawna szukamy dzialki ROD i zastanawiamy sie pomiedzy dzialka zagospodarowana a „gołą” jak w Pana przypaku. Susze mezowi glowe o postawienie takiego domku. I tu nasze pytanie, jaki byl koszt takiej inwestycji? Jest to dla nas wazna sprawa przed podjeciem decyzji. Pozdrawiam

  • spectomek napisał:

   Witam, dziękuję za zainteresowanie naszą pracą:) Ja z żoną mieliśmy taki sam dylemat, większość działek w sensowej cenie zazwyczaj miała altankę ze starego autobusu albo drewnianą, która ledwo trzymała się kupy. Wniosek taki, że też należy zrobić z tym porządek i zbudować coś od nowa. To przeważyło o zakupie „pustej” działki. Materiały na budowę kosztowały ok 4-5 tys. + robocizna moja i żony 🙂 – bezcenna. Koszty oczywiście ograniczaliśmy, np. szukając drzwi na portalach aukcyjnych, blacha na dach II gatunku itp 🙂 Ogólnie polecam taką działeczkę, szczególnie jak mieszka się w bloku a energia nie pozwala usiedzieć w miejscu.

   Pozdrawiam
   Tomek i Madzia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

19 + 9 =