Get Adobe Flash player
#Ilość komentarzy: 150
#Ilość wpisów: 53

Frezarka CNC DIY cz.4

Nareszcie dotarł do mnie sterownik do budowanej przez 3 miesiące maszynki. Wygląda bardzo przyzwoicie, jest ręcznie wykonany przez krajowego producenta. Jest to sterownik oparty na układach TB6600 o prądzie 4,5A na fazę. Urządzenie sterowane jest z portu LPT za pomocą typowych sygnałów enable, step, dir. Pozostałe linie portu wyprowadzone są na złącza ARK. Wszystkie linie portu odseparowane są elementami optoelektronicznymi.

2

1

Nie czekając długo zabrałem się za podłączenie sterownika do frezarki. Jak na razie została przygotowana obudowa do sterownika, która będzie zamontowana na frezarce. Do celów testowych sterownik został podłączony na pająka 🙂 Do sterowania frezarką ściągnąłem obraz Linuxa Ubuntu z zainstalowanym już pakietem LinuxCNC. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, gdyż system bootuje się z płyty. Jako, że nie mam wrzeciona postanowiłem zastąpić je rysikiem 🙂 Na początku był to ołówek, jednak był za miękki i wyginał się podczas próby pisania za pomocą maszyny. Zmieniłem go na plastikowy flamaster. Chwilkę zajęło mi ustawienie wysokości flamastra, żeby nie był zbyt mocno dociskany do podłoża.

Tym sposobem udało się wykonać pierwszą próbę maszyny. Jak widać na poniższym filmie – próba zakończyła się wynikiem pozytywnym. Pozostaje jednak jeszcze poskręcać to wszystko w całość, doprecyzować parametry pracy w programie LinuxCNC i będzie można frezować.

11 komentarzy do Frezarka CNC DIY cz.4

 • czeslaw napisał:

  Również bardzo proszę o schemat podłączenia do tego sterownika.
  Dodam że na Google nic nie ma na jego temat.
  Dziękuje i pozdrawiam

 • Amator napisał:

  Witam! Czy posiada ktoś może jakąś instrukcję do takiego sterownika jak na zdjęciach? Udało mi się taki zdobyć jednak nie posiadam do niego żadnej dokumentacji…

 • Saitanlord napisał:

  Jestem po wymianie spalonego tb6600 . postawie jeszcze jakiś system na garażowym stacjonarnym
  .jestem ciekawe czy nie użyć innego ustawienia kabli . mam silniki 103h7126-2544 6 przewodowe. ostatnio mialem 1A- 2nic 3 A+ 4B- 5nic 6B+ w necie znalazłem ze przewody 2 i 5 mozna połączyć ze soba i dać im plus z zasilacza.. nie sprawdzałem jeszcze czy układ steruje minusami.. jak to u ciebie wygląda ?

 • Saitanlord napisał:

  A i jeszcze jedno pytanko. widze ze pracujesz na Ubuntu , czy to lepsze rozwiązanie niz Mach2 ( mach3 nie chciał współpracować z tym sterownikiem ) jak wygląda ta platforma ? można ustawić ograniczenia programowe stołu . przyspieszenia i zwolnienia silników w czasie pracy i czy masz możliwość tworzenia własnych G-kodów ?
  bo zastanawiam sie czy zamiast Xp nie wrócić do Gnome tyle ze juz tylko w celach CNC : )

  • spectomek napisał:

   Trudno mi to ocenić, czy lepszy jest mach, czy linuxCNC. Najważniejsze, że linuxCNC jest darmowy. Co do funkcjonalności ma wszystko o czym piszesz, dodatkowo dostępne są źródła LinuxCNC z płytami botowalnymi, czyli możesz odpalić sobie system bez jego instalacji. Da Ci to możliwość sprawdzenia, czy program ma to czego potrzebujesz. To chyba najlepsza metoda na sprawdzenie.

 • Saitanlord napisał:

  własnie nie zrozumiałem ostawień tych przełączników. jak oglądałem jeden z filmów zauważyłem ze napięcie przekroczyło dopuszczalne przez układ dla tego eksplodował ;D
  teraz pracuje nad mniejszą wersja i trochę bawię sie na układzie uln2003
  Dopiero zauważyłem ze odpisałeś : )

 • Saitanlord napisał:

  https://www.youtube.com/watch?v=Zz6tqiYE80Y
  moje pierwsze próby z tym sterownikiem. niestety spalił mi jeden z układów .. być może zwarcie . projekt czeka na rozwinięcie.. do tej pory nie zrozumiałem podziału na mikroprzełacznikach

  • spectomek napisał:

   Witaj, gratuluję zapału w budowie domowego CNC 🙂 Ja z tym sterownikiem nie mam żadnych kłopotów, fakt, że maszyna odpalana jest sporadycznie, jak mam trochę czasu żeby poćwiczyć obsługę. Jeśli chodzi o mikrokrok ustawiany zworkami to mogę Ci coś podpowiedzieć, pytanie tylko co chcesz wiedzieć ? Z reguły silniki krokowe mają skok kroku 1,8 stopnia co daje 200 kroków na pełen obrót sterując go pełnokrokowo. Przy sterowaniu półkrokowym (1/2) mamy możliwość wykonania 400 kroków na pełen obrót, czyli krok co 0,9 stopnia – dzięki temu poprawia nam się dokładność pozycjonowania. Analogicznie ma się sytuacja do sterowania 1/4, 1/8 czy 1/16.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

thirteen − six =