Get Adobe Flash player
#Ilość komentarzy: 157
#Ilość wpisów: 53

Generator DDS

Opracowanie mojej pracy magisterskiej wymaga małego wspomagania technicznego. Niezbędne będzie wykonanie pomiarów z różnymi wymuszeniami, dlatego potrzebny mi będzie generator. Do mojego zastosowania w zupełności wystarczy generator oparty o układ AD9859. Jest to układ scalony zawierający w swojej strukturze cyfrowy generator sinusoidy i fali prostokątnej. Wymaga jedynie sterowania, aby zadawać sygnały o odpowiednim kształcie i częstotliwości.

Lutowanie

Lutowanie

Ze względu na to, że celem mojej pracy nie jest sam generator, postanowiłem skorzystać z gotowego rozwiązania w postaci KITU. Firma AVT ma w swojej ofercie aplikację generatora AD9850. Kit z niewielką ilością elementów, szybki do zlutowania. Po zmontowaniu jest gotowy do uruchomienia.

Montaż w obudowie

Montaż w obudowie

Zmontowany układ umieściłem w obudowie, która pozwoli na wygodne korzystanie z generatora.

Montaż w obudowie

Montaż w obudowie

Wstępne pomiary sygnałów generatora oscyloskopem dały pozytywny efekt, urządzenie generuje i reguluje właściwe sygnały.

Próbne uruchomienie

Próbne uruchomienie

Po sprawdzeniu i wyregulowaniu generatora zamknąłem go do obudowy. Na przednim panelu zamontowany jest enkoder sterujący regulacją częstotliwości (górna gałka), potencjometr do regulacji amplitudy przebiegu sinusoidalnego (dolna gałka) i dwa przyciski zmieniające krok zmiany częstotliwości.

Widok z przodu

Widok z przodu

Na tylnym panelu jest gniazdo zasilania, dwa wyjścia przebiegu prostokątnego i jedno wyjście sygnału sinusoidalnego. Niestety nie da się ich regulować osobno, na każdym z wyjść jest ustawiana taka sama częstotliwość.

Widok z tyłu

Widok z tyłu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

9 − 6 =